ABB ACS480-04-018A-4 Inverter Drive, ACS480 Series, Three Phase, 7.5 kW, 380 to 480 Vac
HomeStore
Product Overview
  • 3-phases, IP20 degree of protection
  • 65.80dB sound, 47.5 to 63Hz frequency
  • 380 to 480V input voltage, module mounting
  • 2 analogue inputs/outputs, 17A output current, heavy-duty use
  • 16.2A output current, light-overload use
  • 17A output current, normal use, 5.5kW output power, heavy-duty use
  • 7.5KW output power, light-overload use, 12KVA apparent power output
  • 25W standby loss, dimension is 283.99mm x 272.99mm x 250.01mm (D x H x W)
Product details
Technical Specifications
Control / Drive Type
Variable Frequency Drive
Power Rating
7.5kW
Supply Voltage Min
380VAC
Compatible Motor Type
AC Motors
Output Current Max
17A
Supply Voltage Max
480VAC
Other details
Brand ABB
Part Number ACS480-04-018A-4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
Product details
Technical Specifications
Control / Drive Type
Variable Frequency Drive
Power Rating
7.5kW
Supply Voltage Min
380VAC
Compatible Motor Type
AC Motors
Output Current Max
17A
Supply Voltage Max
480VAC
Other details
Brand ABB
Part Number ACS480-04-018A-4
Description
7.5kW
380VAC
17A
480VAC
Part Number ACS480-04-018A-4
ABB ACS480-04-018A-4 Inverter Drive, ACS480 Series, Three Phase, 7.5 kW, 380 to 480 Vac | Tanotis