ABRACON ADCH-S05R5SA104XB Supercapacitor, 0.1 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +150%, 10.5 mm
HomeStore
Product Overview
ADCH-S05R5SA104XB is an ADCH-S05R5S series 5.5V coin type supercapacitor. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • Horizontal configuration
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge <lt/>20%
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.1F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
10.5mm
Capacitor Case / Package
Coin
ESR
50ohm
Product Length
5mm
Product Height
6.4mm
Operating Temperature Min
-25°C
Qualification
Voltage(DC)
5.5V
Capacitance Tolerance
-20%, +150%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
11.5mm
Product Width
Product Range
ADCH-S05R5S Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCH-S05R5SA104XB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Horizontal configuration
  • High power density
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.1F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
10.5mm
Capacitor Case / Package
Coin
ESR
50ohm
Product Length
5mm
Product Height
6.4mm
Operating Temperature Min
-25°C
Qualification
Voltage(DC)
5.5V
Capacitance Tolerance
-20%, +150%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
11.5mm
Product Width
Product Range
ADCH-S05R5S Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCH-S05R5SA104XB
Description
0.1F
10.5mm
50ohm
5mm
6.4mm
-25°C
5.5V
-20%, +150%
11.5mm
70°C
Part Number ADCH-S05R5SA104XB
ABRACON ADCH-S05R5SA104XB Supercapacitor, 0.1 F, 5.5 V, Radial Leaded, -20%, +150%, 10.5 mm | Tanotis