ABRACON ADCM-S06R0SA155RB Supercapacitor, 2-Cell Series, 1.5 F, 6 V, Radial Leaded, 0%, +40%, 12 mm
HomeStore
Product Overview
ADCM-S06R0SA155RB is an ADCM-S06R0S series 6V series-connected supercapacitor module. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • Assembled type supercapacitor
  • Series 2-cell configuration
  • No balancing required
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge<lt/>20%
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1.5F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
12mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.42ohm
Product Length
16.5mm
Product Height
22mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
6V
Capacitance Tolerance
0%, +40%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
Product Width
8.5mm
Product Range
ADCM-S06R0S Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCM-S06R0SA155RB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Series 2-cell configuration
  • No balancing required
  • High power density
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1.5F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
12mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.42ohm
Product Length
16.5mm
Product Height
22mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
6V
Capacitance Tolerance
0%, +40%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
Product Width
8.5mm
Product Range
ADCM-S06R0S Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCM-S06R0SA155RB
Description
1.5F
12mm
0.42ohm
16.5mm
22mm
-40°C
6V
0%, +40%
8.5mm
65°C
Part Number ADCM-S06R0SA155RB
ABRACON ADCM-S06R0SA155RB Supercapacitor, 2-Cell Series, 1.5 F, 6 V, Radial Leaded, 0%, +40%, 12 mm | Tanotis