ABRACON ADCM-S06R0SA474WB Supercapacitor, 2-Cell Series, 0.47 F, 6 V, Radial Leaded, 0%, +40%, 11.5 mm
HomeStore
Product Overview
ADCM-S06R0SA474WB is an ADCM-S06R0S series 6V series-connected supercapacitor module. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • Assembled type supercapacitor
  • Series 2-cell configuration
  • No balancing required
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge<lt/>20%
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.47F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
11.5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.9ohm
Product Length
18.1mm
Product Height
18mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
6V
Capacitance Tolerance
0%, +40%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
Product Width
9.6mm
Product Range
ADCM-S06R0S Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCM-S06R0SA474WB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Series 2-cell configuration
  • No balancing required
  • High power density
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.47F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
11.5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.9ohm
Product Length
18.1mm
Product Height
18mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
6V
Capacitance Tolerance
0%, +40%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
Product Width
9.6mm
Product Range
ADCM-S06R0S Series
Operating Temperature Max
65°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCM-S06R0SA474WB
Description
0.47F
11.5mm
0.9ohm
18.1mm
18mm
-40°C
6V
0%, +40%
9.6mm
65°C
Part Number ADCM-S06R0SA474WB
ABRACON ADCM-S06R0SA474WB Supercapacitor, 2-Cell Series, 0.47 F, 6 V, Radial Leaded, 0%, +40%, 11.5 mm | Tanotis