ABRACON ADCR-S02R7SA105MB Supercapacitor, 1 F, 2.7 V, Radial Leaded, ± 20%, 2.5 mm
HomeStore
Product Overview
ADCR-S02R7SA105MB is an ADCR-S02R7S series 2.7V radial supercapacitor. This high-performance supercapacitor utilizing the latest EDLC technology, with excellent energy and power density, ideal for applications requiring fast charging, long-lasting power, and operating in extreme temperatures. Typical applications include power assist circuits, power backup, micro energy storage, IoT energy harvesting, SSD applications, DDR power back up and RTC system power transfer to battery backup.
  • High power density
  • Minimal discharge rate, 72 hours at discharge <lt/>20%
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
2.5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.35ohm
Product Length
Product Height
12.5mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
2.7V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Product Range
ADCR-S02R7S Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-S02R7SA105MB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
ABRACON ADCR-S02R7SA105MB Supercapacitor, 1 F, 2.7 V, Radial Leaded, &plusmn; 20%, 2.5 mm—
Product Overview
  • High power density
  • Excellent cycle life
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1F
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
2.5mm
Capacitor Case / Package
ESR
0.35ohm
Product Length
Product Height
12.5mm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Voltage(DC)
2.7V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
Capacitor Mounting
Through Hole
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Product Range
ADCR-S02R7S Series
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Other details
Brand ABRACON
Part Number ADCR-S02R7SA105MB
Description
1F
2.5mm
0.35ohm
12.5mm
-40°C
2.7V
± 20%
6.3mm
70°C
Part Number ADCR-S02R7SA105MB
ABRACON ADCR-S02R7SA105MB Supercapacitor, 1 F, 2.7 V, Radial Leaded, &plusmn; 20%, 2.5 mm | Tanotis