ALLIANCE MEMORY AS6C1008-55PCN SRAM, Asynchronous, 1 Mbit, 128K x 8bit, DIP, 32 Pins, 2.7 V
HomeStore
Product Overview
  • Access time is 55ns
  • Low power consumption, 10mA typ operating current, 1µA typ standby current
  • Single 2.7V to 5.5V power supply
  • Fully compatible with all competitors 5V and 3.3V product
  • Fully static operation, tri-state output
  • Data retention voltage is 1.5V minimum
  • 128K x 8 organization
  • 32 pin 600mil PDIP package
  • Commercial operating temperature range from 0°C to 70°C
  • Operating temperature range from 0°C to 70°C
Applications
Embedded Design & Development
Product details
Technical Specifications
SRAM Type
Asynchronous
Memory Configuration
128K x 8bit
No. of Pins
32Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Clock Frequency Max
Operating Temperature Min
0°C
Product Range
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Memory Density
1Mbit
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.7V
Supply Voltage Nom
3V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
70°C
MSL
Other details
Brand ALLIANCE MEMORY
Part Number AS6C1008-55PCN
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Access time is 55ns
  • 128K x 8 organization
  • 32 pin 600mil PDIP package
Applications
Embedded Design & Development
Product details
Technical Specifications
SRAM Type
Asynchronous
Memory Configuration
128K x 8bit
No. of Pins
32Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Clock Frequency Max
Operating Temperature Min
0°C
Product Range
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Memory Density
1Mbit
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.7V
Supply Voltage Nom
3V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
70°C
MSL
Other details
Brand ALLIANCE MEMORY
Part Number AS6C1008-55PCN
Description
  • 32 pin 600mil PDIP package
32Pins
5.5V
0°C
2.7V
3V
70°C
Part Number AS6C1008-55PCN
ALLIANCE MEMORY AS6C1008-55PCN SRAM, Asynchronous, 1 Mbit, 128K x 8bit, DIP, 32 Pins, 2.7 V | Tanotis