
AMP - TE CONNECTIVITY 5179030-2 Stacking Board Connector, Vertical, Fine Mate Series, 60 Contacts, Plug, 0.8 mm, Surface Mount
AMP - TE CONNECTIVITY 5179030-2 Stacking Board Connector, Vertical, Fine Mate Series, 60 Contacts, Plug, 0.8 mm, Surface Mount
Product details
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Brass |
| Product Range | Fine Mate Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 5179030-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AMP - TE CONNECTIVITY 5179030-2 Stacking Board Connector, Vertical, Fine Mate Series, 60 Contacts, Plug, 0.8 mm, Surface Mount
Product details
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Brass |
| Product Range | Fine Mate Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 5179030-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 60Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Brass |
| Product Range | Fine Mate Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 5179030-2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



