
AMP - TE Connectivity 969973-6 PCB Receptacle Wire-to-Board 2.54 mm 2 Rows 12 Contacts Surface Mount
AMP - TE Connectivity 969973-6 PCB Receptacle Wire-to-Board 2.54 mm 2 Rows 12 Contacts Surface Mount
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Connector Mounting | Surface Mount |
| Product Range | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 969973-6 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.05
-70%$6.05
$1.81AMP - TE Connectivity 969973-6 PCB Receptacle Wire-to-Board 2.54 mm 2 Rows 12 Contacts Surface Mount
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Connector Mounting | Surface Mount |
| Product Range | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 969973-6 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Systems | Wire-to-Board |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Connector Mounting | Surface Mount |
| Product Range | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 969973-6 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













