AMP - TE CONNECTIVITY T2040163101-000 Heavy Duty Connector Insert, HE-016 Series, Plug, 16 Contacts, Spring Pin, 16 A
AMP - TE CONNECTIVITY T2040163101-000 Heavy Duty Connector Insert, HE-016 Series, Plug, 16 Contacts, Spring Pin, 16 A
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Spring Pin |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Product Range | HE-016 Series |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Current Rating | 16A |
| Gender | Plug |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T2040163101-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $24.43
-70%$24.43
$7.33AMP - TE CONNECTIVITY T2040163101-000 Heavy Duty Connector Insert, HE-016 Series, Plug, 16 Contacts, Spring Pin, 16 A
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Spring Pin |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Product Range | HE-016 Series |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Current Rating | 16A |
| Gender | Plug |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T2040163101-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Spring Pin |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Product Range | HE-016 Series |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Current Rating | 16A |
| Gender | Plug |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T2040163101-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








