Amphenol Aerospace CTVPS00RF-15-19S-LC CTVPS00RF-15-19S-LC Connector Circular Rcpt 19POS Panel
HomeStore
  • High reliability, moisture and corrosion resistant
  • Outstanding EMI, RFI shielding protection (100MHz to 10GHz)
  • 500 mating cycles, high durability versions are available with 1500 mating cycles
  • Operates at extreme temperature range of -65°C to +200°C based on shell finish
  • Minimum insulation resistance is 5000Mohm (at 25°C)
  • Scoop proof to eliminate the possibility of contact damage
  • Self locking connector system, triple start threaded coupling
  • Thermoplastic clips moulded directly with insert
  • Composite body material with electroless nickel plating
  • Copper alloy crimp socket contacts with gold plating
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand AMPHENOL AEROSPACE
Part Number CTVPS00RF-15-19S-LC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand AMPHENOL AEROSPACE
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Amphenol Aerospace CTVPS00RF-15-19S-LC CTVPS00RF-15-19S-LC Connector Circular Rcpt 19POS Panel | Tanotis