
Amphenol Communications Solutions 12402012E212A 12402012E212A USB Connector Type C 2.0 Receptacle 24 Ways Surface Mount Through Hole
Amphenol Communications Solutions 12402012E212A 12402012E212A USB Connector Type C 2.0 Receptacle 24 Ways Surface Mount Through Hole
Product details
| USB Connector Type | USB Type C |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Gender | Receptacle (View Associated Connectors) |
| No. of Positions | 24Ways |
| Connector Mounting | Surface Mount, Through Hole Mount |
| Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Flash Plated Contacts |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS |
| Part Number | 12402012E212A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Amphenol Communications Solutions 12402012E212A 12402012E212A USB Connector Type C 2.0 Receptacle 24 Ways Surface Mount Through Hole
Product details
| USB Connector Type | USB Type C |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Gender | Receptacle (View Associated Connectors) |
| No. of Positions | 24Ways |
| Connector Mounting | Surface Mount, Through Hole Mount |
| Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Flash Plated Contacts |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS |
| Part Number | 12402012E212A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| USB Connector Type | USB Type C |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Gender | Receptacle (View Associated Connectors) |
| No. of Positions | 24Ways |
| Connector Mounting | Surface Mount, Through Hole Mount |
| Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Flash Plated Contacts |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL COMMUNICATIONS SOLUTIONS |
| Part Number | 12402012E212A |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











