
ASTROSYN MY3002 Stepper Motor, Unipolar, 7 N-cm, 950 mA, Two, 3.4 ohm, 1.6 mH
- High torque in compact size
- Unipolar and bipolar operation
- Light weight
- Low noise
- Low inertia rotor
- High accuracy 1.8� step angle
- Frame size: 28x28mm
Product details
| Inertia | 12g-cm� |
| Coil Type | Unipolar |
| Resistance | 3.4ohm |
| Current Rating | 950mA |
| Torque Max | 7N-cm |
| Product Range | - |
| No. of Phases | Two |
| Inductance | 1.6mH |
Other details
| Brand | ASTROSYN |
| Part Number | MY3002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
ASTROSYN MY3002 Stepper Motor, Unipolar, 7 N-cm, 950 mA, Two, 3.4 ohm, 1.6 mH
- High torque in compact size
- Unipolar and bipolar operation
- Light weight
- Low noise
- Low inertia rotor
- High accuracy 1.8� step angle
- Frame size: 28x28mm
Product details
| Inertia | 12g-cm� |
| Coil Type | Unipolar |
| Resistance | 3.4ohm |
| Current Rating | 950mA |
| Torque Max | 7N-cm |
| Product Range | - |
| No. of Phases | Two |
| Inductance | 1.6mH |
Other details
| Brand | ASTROSYN |
| Part Number | MY3002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High torque in compact size
- Unipolar and bipolar operation
- Light weight
- Low noise
- Low inertia rotor
- High accuracy 1.8� step angle
- Frame size: 28x28mm
Product details
| Inertia | 12g-cm� |
| Coil Type | Unipolar |
| Resistance | 3.4ohm |
| Current Rating | 950mA |
| Torque Max | 7N-cm |
| Product Range | - |
| No. of Phases | Two |
| Inductance | 1.6mH |
Other details
| Brand | ASTROSYN |
| Part Number | MY3002 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











