![AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.otislab.shop/images/product/avx-tpsd107k010r0050-surface-mount-tantalum-capacitor-100-micro-f-10-v-tps-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD107K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD107K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSD107K010R0050 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











