AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from AVX with the model number TPSD107K010R0050
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code D
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number TPSD107K010R0050
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Product Range TPS Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code D
Other details
Brand AVX
Part Number TPSD107K010R0050
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 10V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 0.05ohm
Part Number TPSD107K010R0050
AVX TPSD107K010R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, TPS Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] | Tanotis