BI Technologies / TT Electronics P160KNP-0FC25B5K Rotary Potentiometer 5 Kohm 200 mW ± 20% P160 Series 1 Turns Linear
HomeStore
This is a Rotary Potentiometer, 5 kohm, 200 mW, ± 20%, P160 Series, 1 Turns, Linear product from BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS with the model number P160KNP-0FC25B5K
Product details
Track Resistance 5kohm
Power Rating 200mW
Resistance Tolerance ± 20%
Product Range P160 Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Screwdriver Slot
Shaft Length 25mm
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BI TECHNOLOGIES / TT ELECTRONICS
Part Number P160KNP-0FC25B5K
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Track Resistance 5kohm
Power Rating 200mW
Resistance Tolerance ± 20%
Product Range P160 Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Panel
Shaft Diameter 6mm
No. of Gangs 1
Shaft Length 25mm
Other details
Part Number P160KNP-0FC25B5K
Description
Track Resistance 5kohm
Power Rating 200mW
Resistance Tolerance ± 20%
Shaft Diameter 6mm
Shaft Length 25mm
Part Number P160KNP-0FC25B5K
BI Technologies / TT Electronics P160KNP-0FC25B5K Rotary Potentiometer 5 Kohm 200 mW ± 20% P160 Series 1 Turns Linear | Tanotis