BOURNS 4609X-101-101LF Fixed Network Resistor, 100 ohm, 100 V, 8 Elements, Bussed, SIP, 200 mW
HomeStore
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 10Mohm
  • Tolerance and power rating is based on network circuits
  • Operating voltage of 100V
  • Temperature coefficient is �100ppm/�C and �250ppm/�C available
  • Operating temperature range -55�C to +125�C
  • Low profile is compatible with DIP package
  • Wide assortment of pin packages enhances design flexibility
  • Recommended for rosin flux and solvent clean or no clean flux processes
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Resistance 100ohm
Resistor Case Style SIP
Voltage Rating 100V
No. of Pins 9Pins
Resistance Tolerance � 2%
Product Range 4609X Series
Automotive Qualification Standard -
Power Rating per Element 200mW
Temperature Coefficient � 100ppm/�C
Network Circuit Type Bussed
No. of Elements 8Elements
Other details
Brand BOURNS
Part Number 4609X-101-101LF
-70%
  • Operating voltage of 100V
Applications
Product details
Resistance 100ohm
Resistor Case Style SIP
Voltage Rating 100V
No. of Pins 9Pins
Resistance Tolerance � 2%
Product Range 4609X Series
Power Rating per Element 200mW
Network Circuit Type Bussed
No. of Elements 8Elements
Other details
Brand BOURNS
Part Number 4609X-101-101LF
Description
  • Operating voltage of 100V
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
No. of Pins 9Pins
Resistance Tolerance � 2%
Power Rating per Element 200mW
Part Number 4609X-101-101LF
BOURNS 4609X-101-101LF Fixed Network Resistor, 100 ohm, 100 V, 8 Elements, Bussed, SIP, 200 mW | Tanotis