BOURNS MOV-20D361KTR TVS Varistor, MOV, 230 V, 300 V, MOV-20DxxxK Series, 595 V, Disc 20mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, MOV, 230 V, 300 V, MOV-20DxxxK Series, 595 V, Disc 20mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from BOURNS with the model number MOV-20D361KTR
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Clamping Voltage Vc Max 595V
Peak Surge Current @ 8/20µs 6.5kA
Voltage Rating V DC 300V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style Disc 20mm
Product Range MOV-20DxxxK Series
Automotive Qualification Standard -
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Energy (10/1000uS) -
Voltage Rating V AC 230V
Other details
Brand BOURNS
Part Number MOV-20D361KTR
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Clamping Voltage Vc Max 595V
Voltage Rating V DC 300V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style Disc 20mm
Peak Energy (10/1000uS) -
Voltage Rating V AC 230V
Other details
Brand BOURNS
Part Number MOV-20D361KTR
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Clamping Voltage Vc Max 595V
Voltage Rating V DC 300V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style Disc 20mm
Voltage Rating V AC 230V
Part Number MOV-20D361KTR
BOURNS MOV-20D361KTR TVS Varistor, MOV, 230 V, 300 V, MOV-20DxxxK Series, 595 V, Disc 20mm, Metal Oxide Varistor (MOV) | Tanotis