BOURNS RSB-500-50 Current Shunt, 0.1 mohm, 50 mV O/P, w/Baseplate, 500 A, 0.25 %, -40 °C, 60 °C, Riedon RS Series
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Current Rating
500A
Open menu
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
Riedon RS Series
Find similar products
Accuracy
0.25%
Operating Temperature Max
60°C
SVHC
Lead (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number RSB-500-50
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Current Rating
500A
Open menu
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
Riedon RS Series
Accuracy
0.25%
Operating Temperature Max
60°C
SVHC
Lead (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number RSB-500-50
500A
-40°C
0.25%
60°C
Part Number RSB-500-50
BOURNS RSB-500-50 Current Shunt, 0.1 mohm, 50 mV O/P, w/Baseplate, 500 A, 0.25 %, -40 °C, 60 °C, Riedon RS Series | Tanotis