Comus (ASSEMTECH) PSB175/30 Reed Switch Flange Mount 8 mm SPST-NC 5 VA 175 Vac 0.5 A
HomeStore
The PSB175/30 is a 8mm flange-mount Reed Proximity Switch with blue nylon 66 case, 2 x round 0.14mm² PVC covered grey and insulated brown/white cable. This proximity switch is operated by a moving magnet and can be used to detect many directions of movement. When the magnet reaches the operate distance from the reed switch, the reed switch contacts (rectangular, normally closed) will operate. Moving the magnet away will cause the reed switch contacts to switch back to their original position. Suitable for position and limit sensing, linear actuators, security system switch and door switch applications.
  • 5W/VA Maximum switching capacity (resistive)
  • 150mR Maximum contact resistance
  • -25 to 90°C Storage temperature range
Applications
Industrial, Sensing & Instrumentation, Security
Other details
Brand COMUS (ASSEMTECH)
Part Number PSB175/30
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Other details
Brand COMUS (ASSEMTECH)
Part Number PSB175/30
Description
Part Number PSB175/30
Comus (ASSEMTECH) PSB175/30 Reed Switch Flange Mount 8 mm SPST-NC 5 VA 175 Vac 0.5 A | Tanotis