E-Image EI-7100-AAD 2-Stage Aluminum Tripod and Dolly Studio Kit
HomeStore
E-Image EI-7100-AA Overview
  • 1Description
  • 2
  • 3Fluid Head
  • 4Heavy-Duty Tripod
  • 5Studio Shooting
  • 6Dolly
The aluminum legs feature a twist-lock design for quick adjustment and a 100mm bowl size, and they fold down to 28.1" for transport. The fluid head mounts into the 100mm bowl and supports loads up to 33 lb. It features a sliding camera plate, 0+5 steps of counterbalance, and a fixed drag system for smooth movements. The whole system mounts onto the included studio dolly to smoothly transport your camera around the set.
Fluid Head
The fluid head, designed with a 100mm bowl size, is adept at supporting equipment with a maximum payload of 33 lb. It features a slide range of 3.9", allowing for precise positioning and balance adjustments.
The counterbalance can be finely tuned within a range of 0+5 steps, ensuring stability and smooth movement during operations. It comes with an extendable pan handle that can be adjusted from 15.9 to 23.8", offering users flexibility and enhanced control during filming.
Heavy-Duty Tripod
Constructed from durable aluminum, the tripod legs ensure strength while remaining lightweight with a net weight of 10.1 lb. Designed with a 100mm bowl size, the tripod can comfortably support equipment with a substantial payload of up to 132.3 lb.
The legs are versatile in terms of height adjustments, ranging from 16.9 to 60.8". When it's time to pack up and move, the tripod legs can be collapsed to a compact transport length of 28.1".