EDATEC ED-LENS-M12-280167-08 Lens, RPI High Quality Camera Modules, 8 Megapixel, 1.67mm M12 Lens, 1/2.8" Optical Format
Product Overview
ED-LENS-M12-280167-08 is a 1/2.8" 8 Megapixel wide range M12 lens. This lens can be used with Raspberry Pi M12 high quality camera module and other cameras with M12 interface. This 1.67mm M12 lens provides an 190° horizontal field of view on 1/2.8" sensors.
  • 23.86mm TTL (Total Track Length) and 1.67mm EFL (Effective Focal Length)
  • F2.0 aperture
  • CRA (Chief Ray Angle) is <10.3%
  • 4.36mm BFL (Back Focal Length)
  • 4.2mm MBF (Mechanical Back Focal)
  • Manual focus
  • Fixed iris aperture
  • Working temperature range from -30°C to +70°C
  • 5G2P structure
Product details
Technical Specifications
Camera Type
Resolution
8MP
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Lens Type
1.67mm M12 Lens
For Use With
Raspberry Pi M12 High Quality Camera Modules and other Cameras with M12 Interfaces
Other details
Brand EDATEC
Part Number ED-LENS-M12-280167-08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • F2.0 aperture
  • Manual focus
  • Fixed iris aperture
  • 5G2P structure
Product details
Technical Specifications
Camera Type
Resolution
8MP
SVHC
No SVHC (07-Nov-2024)
Lens Type
1.67mm M12 Lens
For Use With
Other details
Brand EDATEC
Description
1.67mm M12 Lens
EDATEC ED-LENS-M12-280167-08 Lens, RPI High Quality Camera Modules, 8 Megapixel, 1.67mm M12 Lens, 1/2.8" Optical Format | Tanotis