EPCOS B32654A0684J000 General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.68 µF, ± 5%, 250 V, 1 kV
HomeStore
  • High pulse strength
  • High contact reliability
  • Halogen-free
Applications
Power Management, Lighting, Medical
Warnings
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
Capacitance: 0.68µF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Voltage(AC): 250V
Voltage(DC): 1kV
Capacitor Mounting: Through Hole
Capacitor Terminals: PC Pin
Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
Lead Spacing: 27.5mm
Product Length: 31.5mm
Product Width: 18mm
Product Height: 27.5mm
Product Range: B32654
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 110°C
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32654A0684J000
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • High pulse strength
  • High contact reliability
  • Halogen-free
Applications
Warnings
Product details
Dielectric Type: Metallized PP
Capacitance: 0.68µF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Voltage(AC): 250V
Voltage(DC): 1kV
Capacitor Terminals: PC Pin
Lead Spacing: 27.5mm
Product Length: 31.5mm
Product Width: 18mm
Product Height: 27.5mm
Product Range: B32654
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32654A0684J000
Description
Capacitance: 0.68µF
Capacitance Tolerance: ± 5%
Voltage(AC): 250V
Voltage(DC): 1kV
Lead Spacing: 27.5mm
Product Length: 31.5mm
Product Width: 18mm
Product Height: 27.5mm
Part Number B32654A0684J000
EPCOS B32654A0684J000 General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.68 µF, ± 5%, 250 V, 1 kV | Tanotis