GUARDIAN ELECTRIC T8X16-I-12D SOLENOID, CYLINDRICAL PULL, INTERMITTENT
HomeStore
Product details
Coil Voltage 12VDC
Coil Resistance 9.3ohm
Holding Force - Metric 34.752N
Solenoid Duty Cycle Intermittent
Product Range -
Coil Power Continuous 16.3W
Solenoid Operation Pull
Other details
Brand GUARDIAN ELECTRIC
Part Number T8X16-I-12D
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Coil Voltage 12VDC
Coil Resistance 9.3ohm
Holding Force - Metric 34.752N
Product Range -
Coil Power Continuous 16.3W
Solenoid Operation Pull
Other details
Brand GUARDIAN ELECTRIC
Part Number T8X16-I-12D
Coil Voltage 12VDC
Coil Resistance 9.3ohm
Coil Power Continuous 16.3W