GW INSTEK 03ALCR11000S LCR Meter, Hand Held, 100 KHz, 1 kH, 50 mF, 10 Mohm
HomeStore
Product Overview
  • 100 ohm output impedance
  • Eight selectable test frequencies
  • 2.8ļæ½ TFT touch LCD display
  • 15 kinds measurement combinations available
  • Test level selectable : AC 0.3V/0.7V/1Vrms and DC +/- 1V
  • Selectable measurement speed : fast 10 times/s, slow 2.5 times/s
  • Auto LCZ mode for automatic component type identification and measurement
  • Features data hold and auto power off
Contents
Notes
Product details
Technical Specifications
LCR Type
Hand Held
Inductance Measure Max
1kH
Resistance Measure Max
10Mohm
SVHC
No SVHC (10-Jun-2022)
Test Frequency Max
100kHz
Capacitance Measure Max
50000µF
Product Range
LCR-1000 Series
Other details
Brand GW INSTEK
Part Number 03ALCR11000S
Quantity 1 Set
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
GW INSTEK 03ALCR11000S LCR Meter, Hand Held, 100 KHz, 1 kH, 50 mF, 10 Mohm - Image 2
GW INSTEK 03ALCR11000S LCR Meter, Hand Held, 100 KHz, 1 kH, 50 mF, 10 Mohm - Image 3
Product Overview
  • 100 ohm output impedance
  • 2.8ļæ½ TFT touch LCD display
Contents
Notes
Product details
Technical Specifications
LCR Type
Hand Held
Inductance Measure Max
1kH
Resistance Measure Max
10Mohm
SVHC
No SVHC (10-Jun-2022)
Test Frequency Max
100kHz
Capacitance Measure Max
50000µF
Product Range
LCR-1000 Series
Other details
Brand GW INSTEK
Part Number 03ALCR11000S
Quantity 1 Set
Description
  • 100 ohm output impedance
10Mohm
100kHz
50000µF
Part Number 03ALCR11000S
GW INSTEK 03ALCR11000S LCR Meter, Hand Held, 100 KHz, 1 kH, 50 mF, 10 Mohm | Tanotis