INFINEON DD380N16AHPSA1 Diode Module, 1.6 kV, 380 A, 1.4 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD380N16A, SP000782322
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
1.6kV
Forward Voltage Max
1.4V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Average Forward Current
380A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
14kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD380N16AHPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
INFINEON DD380N16AHPSA1 Diode Module, 1.6 kV, 380 A, 1.4 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD380N16A, SP000782322 - Image 2
Product details
Technical Specifications
1.6kV
Forward Voltage Max
1.4V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Average Forward Current
380A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
14kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD380N16AHPSA1
1.6kV
1.4V
150°C
380A
3Pins
Part Number DD380N16AHPSA1
INFINEON DD380N16AHPSA1 Diode Module, 1.6 kV, 380 A, 1.4 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD380N16A, SP000782322 | Tanotis