INFINEON FF6MR12W2M1HB70BPSA1 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, N Channel, 150 A, 1.2 kV, 0.0054 ohm, Module
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
150A
Open menu
Drain Source On State Resistance
0.0054ohm
Open menu
No. of Pins
36Pins
Gate Source Threshold Voltage Max
5.15V
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Transistor Case Style
Module
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
20mW
Product Range
EasyDUAL 2B CoolSiC Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number FF6MR12W2M1HB70BPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
150A
0.0054ohm
No. of Pins
36Pins
5.15V
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Transistor Case Style
Module
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
20mW
Product Range
EasyDUAL 2B CoolSiC Series
Other details
Brand INFINEON
150A
0.0054ohm
36Pins
5.15V
150°C
1.2kV
18V
20mW
INFINEON FF6MR12W2M1HB70BPSA1 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, N Channel, 150 A, 1.2 kV, 0.0054 ohm, Module | Tanotis