Infineon IMW120R090M1HXKSA1 Mosfet Transistor N Channel 26 A 1.2 kV 0.09 ohm 18 V 4.5
HomeStore
This is a MOSFET Transistor, N Channel, 26 A, 1.2 kV, 0.09 ohm, 18 V, 4.5 V product from INFINEON with the model number IMW120R090M1HXKSA1
Product details
Transistor Polarity N Channel
Continuous Drain Current Id 26A
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
On Resistance Rds(on) 0.09ohm
Rds(on) Test Voltage Vgs 18V
Threshold Voltage Vgs 4.5V
Power Dissipation Pd 115W
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
Operating Temperature Max 175°C
Product Range CoolSiC Series
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand INFINEON
Part Number IMW120R090M1HXKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Transistor Polarity N Channel
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
On Resistance Rds(on) 0.09ohm
Rds(on) Test Voltage Vgs 18V
Threshold Voltage Vgs 4.5V
Power Dissipation Pd 115W
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
Product Range CoolSiC Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number IMW120R090M1HXKSA1
Description
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
On Resistance Rds(on) 0.09ohm
Rds(on) Test Voltage Vgs 18V
Threshold Voltage Vgs 4.5V
Power Dissipation Pd 115W
No. of Pins 3Pins
Part Number IMW120R090M1HXKSA1
Infineon IMW120R090M1HXKSA1 Mosfet Transistor N Channel 26 A 1.2 kV 0.09 ohm 18 V 4.5 | Tanotis