INFINEON IRF150DM115XTMA1 Power MOSFET, DirectFET, N Channel, 150 V, 60 A, 0.0113 ohm, WDSON, Surface Mount
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
60A
Transistor Case Style
WDSON
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
78W
Operating Temperature Max
150°C
Qualification
Drain Source Voltage Vds
150V
Drain Source On State Resistance
0.0113ohm
Transistor Mounting
Surface Mount
Gate Source Threshold Voltage Max
4.6V
No. of Pins
5Pins
Product Range
OptiMOS 5 Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand INFINEON
Part Number IRF150DM115XTMA1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
INFINEON IRF150DM115XTMA1 Power MOSFET, DirectFET, N Channel, 150 V, 60 A, 0.0113 ohm, WDSON, Surface Mount - Image 2
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
60A
Transistor Case Style
WDSON
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
78W
Operating Temperature Max
150°C
Qualification
Drain Source Voltage Vds
150V
0.0113ohm
Transistor Mounting
Surface Mount
4.6V
No. of Pins
5Pins
Product Range
OptiMOS 5 Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand INFINEON
Part Number IRF150DM115XTMA1
60A
10V
78W
150°C
150V
0.0113ohm
4.6V
5Pins
Part Number IRF150DM115XTMA1
INFINEON IRF150DM115XTMA1 Power MOSFET, DirectFET, N Channel, 150 V, 60 A, 0.0113 ohm, WDSON, Surface Mount | Tanotis