ITT Cannon CA3102R24A28SF80 CA3102R24A28SF80 Circular Connector CA Box Mount Receptacle 28 Contacts Crimp Socket Threaded 24A-28
HomeStore
  • Threaded coupling, quick mating
  • Shock and vibration proof with secured locking
  • 500 mating cycles, IP67/68/69k environmental resistance
  • Operating temperature range of -55°C to +125°C
  • Insulation resistance is > 1000Mohm
  • Resilient polychloroprene (neoprene) insulator
  • Moisture and corrosion resistant
  • Operating voltage is 50VAC
  • Aluminium alloy body material with olive drab chromate over cadmium plating
  • Copper alloy crimp socket contacts with silver plating
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number CA3102R24A28SF80
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Operating voltage is 50VAC
Applications
Commercial, Industrial
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number CA3102R24A28SF80
Description
  • Operating voltage is 50VAC
Part Number CA3102R24A28SF80
ITT Cannon CA3102R24A28SF80 CA3102R24A28SF80 Circular Connector CA Box Mount Receptacle 28 Contacts Crimp Socket Threaded 24A-28 | Tanotis