- Environmentally sealed, IP68 rated
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- 500 mating cycles
- 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
- Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
- Copper alloy crimp pin contacts with gold plating
| Brand | ITT CANNON |
| Part Number | KPSE02E12-10P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
More Images
- 500 mating cycles
| Brand | ITT CANNON |
| Quantity | Each |
Description