- Environmentally sealed, IP68 rated
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- 500 mating cycles
- 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
- Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
- Copper alloy crimp socket contacts with gold plating
| Brand | ITT CANNON |
| Part Number | KPSE06A12-10SW |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
More Images
- 500 mating cycles
| Brand | ITT CANNON |
| Quantity | Each |
Description