HomeStore
  • Bayonet coupling assures fast and reliable mating/unmating
  • Environmentally sealed, IP68 rated
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Durability of 500 mating cycles
  • 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
  • Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
  • Resilient polychloroprene (neoprene) insulator and grommet
  • Salt spray exposure of 500hour
  • Aluminium alloy body material with olive drab chromate over cadmium plating
  • Copper alloy solder pin contacts with gold plating
Applications
Industrial, Commercial
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT02A12-10PX
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Industrial, Commercial
Other details
Brand ITT CANNON
Part Number KPT02A12-10PX
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description