  • Environmentally sealed, IP68 rated
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Durability of 500 mating cycles
  • 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
  • Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
  • Copper alloy solder socket contacts with gold plating
Brand ITT CANNON
Part Number KPT02A12-10SX
Brand ITT CANNON
Part Number KPT02A12-10SX
Description