  • Environmentally sealed, IP68 rated
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Durability of 500 mating cycles
  • 200m/s² at 10Hz to 2000Hz vibration
  • Insulation resistance is 5000Mohm at 25°C
Circular Contact Type
Solder Socket
Service Class
Environmentally Sealed
Insert Rotation
N
Brand ITT CANNON
Part Number KPT06F12-10SF85
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Circular Contact Type
Solder Socket
Service Class
Environmentally Sealed
Insert Rotation
N
Brand ITT CANNON
Part Number KPT06F12-10SF85
Description