KEMET C0805X473F3GECAUTO SMD Multilayer Ceramic Capacitor, ESD, 0.047 µF, 25 V, 0805 [2012 Metric], ± 1%, C0G / NP0
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.047µF
Voltage(AC)
Capacitance Tolerance
± 1%
Product Range
ESD Rated Series
Product Width
1.25mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
25V
Capacitor Case / Package
0805 [2012 Metric]
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Product Length
2.01mm
Capacitor Terminals
Flexible Termination
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number C0805X473F3GECAUTO
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.047µF
Voltage(AC)
Capacitance Tolerance
± 1%
Product Range
ESD Rated Series
Product Width
1.25mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
25V
Capacitor Case / Package
0805 [2012 Metric]
Dielectric Characteristic
C0G / NP0
Product Length
2.01mm
Capacitor Terminals
Flexible Termination
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number C0805X473F3GECAUTO
0.047µF
± 1%
1.25mm
-55°C
25V
2.01mm
125°C
Part Number C0805X473F3GECAUTO
KEMET C0805X473F3GECAUTO SMD Multilayer Ceramic Capacitor, ESD, 0.047 µF, 25 V, 0805 [2012 Metric], ± 1%, C0G / NP0 | Tanotis