Kemet F161PU104K100V F161PU104K100V General Purpose Film Capacitor Metallized PET Stacked 2220 [5650 Metric] 0.1 µF ± 10% 63 V
HomeStore
KEMET's F161 Series polyester (PET) film surface mount capacitor is encapsulated in a self-extinguishing material meeting the requirements of UL 94 V-0. This series meets IEC 60384-19 standards, as well as the demanding Automotive Electronics Council's AEC-Q200 qualification. Typical applications include bypassing and signal coupling. F161 is a general-purpose series designed for the highest reliability.
  • Rated voltage: 50 - 630 VDC / 30 - 250 VAC
  • Capacitance range: 0.01 - 12 µF / Capacitance tolerance: ±5%, ±10%, ±20%, other tolerances available on request.
  • EIA size: 2220 - 6560
  • Climatic category: 55/125/56
  • RoHS Compliant and lead-free terminations
  • Operating temperature range of -55Ë�C to +125Ë�C
  • Automotive grade AEC-Q200 qualified
Other details
Brand KEMET
Part Number F161PU104K100V
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • EIA size: 2220 - 6560
  • Climatic category: 55/125/56
Other details
Brand KEMET
Part Number F161PU104K100V
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number F161PU104K100V
Kemet F161PU104K100V F161PU104K100V General Purpose Film Capacitor Metallized PET Stacked 2220 [5650 Metric] 0.1 µF ± 10% 63 V | Tanotis