KEMET T495C106K025ATE300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 25 V, 2312 [6032 Metric], ± 10%, 0.3 ohm, C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
10µF
Open menu
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
Open menu
ESR
0.3ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Find similar products
Voltage(DC)
25V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
606mA
Product Width
3.2mm
Product Range
T495 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T495C106K025ATE300
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
10µF
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
ESR
0.3ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
25V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
606mA
Product Width
3.2mm
Product Range
T495 Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T495C106K025ATE300
10µF
0.3ohm
6mm
2.5mm
-55°C
25V
± 10%
606mA
3.2mm
125°C
Part Number T495C106K025ATE300
KEMET T495C106K025ATE300 Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 µF, 25 V, 2312 [6032 Metric], ± 10%, 0.3 ohm, C | Tanotis