KEMET T499D476K016ATE800 Surface Mount Tantalum Capacitor, 47 µF, 16 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.8 ohm, D
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
47µF
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
ESR
0.8ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
2.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
16V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
D
Ripple Current
433mA
Product Width
4.3mm
Product Range
T499 Series
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T499D476K016ATE800
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
47µF
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
ESR
0.8ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
2.8mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
16V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
D
Ripple Current
433mA
Product Width
4.3mm
Product Range
T499 Series
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand KEMET
Part Number T499D476K016ATE800
47µF
0.8ohm
7.3mm
2.8mm
-55°C
16V
± 10%
433mA
4.3mm
175°C
Part Number T499D476K016ATE800
KEMET T499D476K016ATE800 Surface Mount Tantalum Capacitor, 47 µF, 16 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.8 ohm, D | Tanotis