Kemet T520V107M006ATE015 Tantalum Polymer Capacitor 100 µF 6.3 V KO-CAP T520 Series ± 20% 0.015 ohm
HomeStore
This is a Tantalum Polymer Capacitor, 100 µF, 6.3 V, KO-CAP T520 Series, ± 20%, V, 0.015 ohm product from KEMET with the model number T520V107M006ATE015
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 6.3V
Product Range KO-CAP T520 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Manufacturer Size Code V
ESR 0.015ohm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number T520V107M006ATE015
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 6.3V
Capacitance Tolerance ± 20%
Manufacturer Size Code V
ESR 0.015ohm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number T520V107M006ATE015
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 6.3V
Capacitance Tolerance ± 20%
ESR 0.015ohm
Part Number T520V107M006ATE015
Kemet T520V107M006ATE015 Tantalum Polymer Capacitor 100 µF 6.3 V KO-CAP T520 Series ± 20% 0.015 ohm | Tanotis