KYOCERA AVX TAJC685K050RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 6.8 µF, 50 V, 2312 [6032 Metric], ± 10%, 1 ohm, C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
6.8µF
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
ESR
1ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
50V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
332mA
Product Width
3.2mm
Product Range
TAJ Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TAJC685K050RNJ
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
6.8µF
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
ESR
1ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
50V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
332mA
Product Width
3.2mm
Product Range
TAJ Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TAJC685K050RNJ
6.8µF
1ohm
6mm
2.6mm
-55°C
50V
± 10%
332mA
3.2mm
125°C
Part Number TAJC685K050RNJ
KYOCERA AVX TAJC685K050RNJ Surface Mount Tantalum Capacitor, 6.8 µF, 50 V, 2312 [6032 Metric], ± 10%, 1 ohm, C | Tanotis