KYOCERA AVX TAP685K035CCS Tantalum Capacitor, 6.8 µF, 35 V, ± 10%, Radial Leaded, 5 mm, 2.5 ohm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
6.8µF
Capacitance Tolerance
± 10%
Lead Spacing
5mm
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
Product Range
TAP Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
ESR
2.5ohm
Ripple Current
Product Diameter
6mm
Product Height
11.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TAP685K035CCS
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
6.8µF
Capacitance Tolerance
± 10%
Lead Spacing
5mm
Failure Rate
Capacitor Case / Package
Product Length
Product Range
TAP Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
ESR
2.5ohm
Ripple Current
Product Diameter
6mm
Product Height
11.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TAP685K035CCS
6.8µF
± 10%
5mm
125°C
35V
2.5ohm
6mm
11.5mm
-55°C
Part Number TAP685K035CCS
KYOCERA AVX TAP685K035CCS Tantalum Capacitor, 6.8 µF, 35 V, ± 10%, Radial Leaded, 5 mm, 2.5 ohm | Tanotis