KYOCERA AVX TPSC107M010R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, 2312 [6032 Metric], ± 20%, 0.1 ohm, C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
100µF
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
ESR
0.1ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
10V
Capacitance Tolerance
± 20%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
1.05A
Product Width
3.2mm
Product Range
TPS Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPSC107M010R0100
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
100µF
Capacitor Case / Package
2312 [6032 Metric]
ESR
0.1ohm
Failure Rate
Product Length
6mm
Product Height
2.6mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
10V
Capacitance Tolerance
± 20%
Manufacturer Size Code
C
Ripple Current
1.05A
Product Width
3.2mm
Product Range
TPS Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPSC107M010R0100
100µF
0.1ohm
6mm
2.6mm
-55°C
10V
± 20%
1.05A
3.2mm
125°C
Part Number TPSC107M010R0100
KYOCERA AVX TPSC107M010R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 10 V, 2312 [6032 Metric], ± 20%, 0.1 ohm, C | Tanotis