LABFACILITY RAA-S2B-4.0-75-NP-1.0-C5-T-PT1000 RTD Sensor, 4mm x 75mm Probe, -50 °C, 200 °C, 1 kohm XF-1945-FAR
HomeStore
  • Platinum resistance Pt1000 class B sensor with PTFE insulated lead
  • Sensor type is Pt1000 (1000 ohm at 0°C) to IEC 751, Class B
  • Insulated element in a 4.0mm diameter 316 stainless steel probe
  • 2 wire configuration
  • Probe temperature range from -50°C to + 200°C
  • Extension cable is 1metre PTFE insulated 2 core twisted leads
  • 4mm x 75mm probe dimension (diameter x length)
Product details
Sensing Temperature Min: -50°C
Sensing Temperature Max: 200°C
Resistance: 1kohm
Product Range: -
Other details
Brand LABFACILITY
Part Number RAA-S2B-4.0-75-NP-1.0-C5-T-PT1000
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 2 wire configuration
Product details
Sensing Temperature Min: -50°C
Sensing Temperature Max: 200°C
Resistance: 1kohm
Product Range: -
Other details
Brand LABFACILITY
Description
Sensing Temperature Min: -50°C
Sensing Temperature Max: 200°C
Resistance: 1kohm
LABFACILITY RAA-S2B-4.0-75-NP-1.0-C5-T-PT1000 RTD Sensor, 4mm x 75mm Probe, -50 °C, 200 °C, 1 kohm XF-1945-FAR | Tanotis