Leofoto VR-380 KIT Dual Pivot Long Lens Support for Manfrotto/Sachtler Tripod Heads (15")
Leofoto VR-380KIT Overview
This VR-380 KIT Dual Pivot Long Lens Support for Manfrotto/Sachtler Tripod Heads from Leofoto provides support for long lenses, reducing the mechanical strain placed on lens mounts and camera body mounts. The dual pivot support also reduces lens vibration, has an adjustable height, and can be positioned along the length of the rail to fit a variety of lenses. The 15" long rail features a Manfrotto/Sachtler dovetail for mounting on a variety of quick release clamps and other accessories. It includes an adjustable height lens support, two 3/8"-16 mounting screws, and two 1/4"-20 mounting screws for attaching directly to a lens foot.
- Camera Platform Height: 0 to 2.95"
- Dual Lens Pivot Height: 1.85 to 2.83"
- FSB-6T
- FSB-8T
- FSB-10T
In the Box
- Sachtler T-Series Dovetail Short Rail
- 2 x 1/4"-20 Mounting Screw
- 2 x 3/8"-16 Mounting Screw
- 4 x Allen Mounting Screw
- Allen Wrench
- Limited 10-Year Manufacturer Warranty
Leofoto VR-380KIT Specs
| Mounting Screw |
2x 1/4"-20 Male
2x 3/8"-16 Male |
| Tripod Mounting Thread |
No
| Bubble Level |
No
| Strap Loop |
| Arca-Type |
| Material of Construction |
Aluminum
| Length |
15.0" / 380.00 mm
| Height |
1.9 to 2.8" / 47.00 to 72.00 mm
| Weight |
1.3 lb / 580 g
| Package Weight |
1.55 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
17.6 x 2.8 x 2.2"
$33.72Leofoto VR-380 KIT Dual Pivot Long Lens Support for Manfrotto/Sachtler Tripod Heads (15")
Leofoto VR-380KIT Overview
- FSB-6T
- FSB-8T
- FSB-10T
In the Box
- 4 x Allen Mounting Screw
- Allen Wrench
Leofoto VR-380KIT Specs
| Mounting Screw |
| Tripod Mounting Thread |
| Bubble Level |
| Strap Loop |
| Arca-Type |
| Material of Construction |
Aluminum
| Length |
15.0" / 380.00 mm
| Height |
| Weight |
1.3 lb / 580 g
| Package Weight |
1.55 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
17.6 x 2.8 x 2.2"
Description
Leofoto VR-380KIT Overview
Leofoto VR-380KIT Specs
15.0" / 380.00 mm
17.6 x 2.8 x 2.2"