LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor
HomeStore
10.1" screen with 16:9 aspect ratio
1024 x 600 native resolution, supports up to 1920 x 1080
16:9 wide screen aspect ratio
250 cd/m 2 / 500:1 contrast ratio LCD panel
HDMI, DVI, VGA, and composite inputs
LED-backlight matte display presents accurate colors and leaves no reflection on the screen
Auto switching feature
Capacitive multi-touch panel supports Windows 7 and 8 features like pinch to zoom
Two different mounting options- desktop or VESA mounted
Display Screen 10.1" (25.6 cm) LED backlit
Aspect Ratio 16:9
Resolution 1024 x 600
Support: 1920 x 1080
Color System PAL-4.43, NTSC-3.58
Touch Panel Capacitive multi-touch screen
Contrast Ratio 500:1
Brightness 250 cd/m²
Viewing Angle 140° / 110° (H/V)
Input Signal AV1, AV2, VGA, HDMI, DVI
Audio Output ?1.2 W
Input Voltage 12 VDC
Current 560 mA
Power Consumption ?9 W
Mounting Desktop stand
Standard VESA sockets (75 mm)
Dimensions (L x W x D) 9.2 x 6.7 x 2.4" (234.4 x 170.0 x 62.0 mm) with bracket
Weight 38.5 oz (1092.0 g)
Packaging Info
Package Weight 5.0 lb
Box Dimensions (LxWxH) 12.6 x 11.3 x 3.6"
In the Box
  • Touch Pen
  • 8-Key Remote Control
  • HDMI to HDMI Touch Cable
  • HDMI to DVI Touch Cable
  • VGA Touch Cable
  • 14-Pin SKS Cable
  • 12 VDC Adapter
  • Limited 1-Year Warranty
More Images
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 2
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 3
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 4
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 5
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 6
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 7
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 8
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor - Image 9
16:9 wide screen aspect ratio
Auto switching feature
Aspect Ratio 16:9
Resolution 1024 x 600
Support: 1920 x 1080
Contrast Ratio 500:1
Brightness 250 cd/m²
Audio Output ?1.2 W
Input Voltage 12 VDC
Current 560 mA
Power Consumption ?9 W
Mounting Desktop stand
Standard VESA sockets (75 mm)
Weight 38.5 oz (1092.0 g)
Packaging Info
Package Weight 5.0 lb
In the Box
  • Touch Pen
  • 8-Key Remote Control
  • HDMI to HDMI Touch Cable
  • HDMI to DVI Touch Cable
  • VGA Touch Cable
  • 14-Pin SKS Cable
  • 12 VDC Adapter
  • Limited 1-Year Warranty
Product Information
Shipping & Returns
Description
Audio Output ?1.2 W
Input Voltage 12 VDC
Current 560 mA
Power Consumption ?9 W
Standard VESA sockets (75 mm)
  • 12 VDC Adapter
LILLIPUT FA1012-NP/C/T 10.1" HDMI Capacitive Multi-Touch Monitor | Tanotis