
LITTELFUSE 0251001.MRT1L FUSE, PCB, 1A, 125V, VERY FAST ACTING
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 1A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251001.MRT1L |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LITTELFUSE 0251001.MRT1L FUSE, PCB, 1A, 125V, VERY FAST ACTING
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 1A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251001.MRT1L |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Fuse Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Fuse Current | 1A |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Product Range | PICO II Series |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
| Voltage Rating V DC | 125VDC |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0251001.MRT1L |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











