Littelfuse LS2406ERQ23 LS2406ERQ23 Hot-Swap Controller Electronic Fuse 3 V to 24 QFN-16 -40 °C 150 New
HomeStore
LS2406ERQ23 is a 28V, 6A eFuse with true reverse blocking and fast role swap. It h provides overload, short circuit, input voltage surge, excessive inrush current, over-temperature and reverse current protections to the system. The built-in 24mohm ultra low RDS(ON) power switch helps in reducing power loss during normal operation. It integrates a thermal fold-back function and over temperature shutdown protection. This has an all-time reverse current blocking function regardless of the enable signal EN logic states. A fast role swap function is also implemented to comply with the timing requirement defined in the USB power delivery specification. Application includes notebook, desktop, tablet, server, docking station, networking, industry, DC FAN, storage (SSD / HDD), thunderbolt / USB Type-C PD. UL Recognized to the requirements of UL/CSA 62368-1.
  • Wide operation input voltage range from 3V to 24V (TA = +27°C, VIN= VEN =5V)
  • External adjustable current limit up to 6A
  • External adjustable input over voltage protection threshold, external adjustable soft-start time
  • Support fast role swap function through a logic signal to bypass soft-start time
  • All time true reverse current blocking
  • Short-circuit protection, fault indicator, input and output discharge function
  • Thermal shutdown protection and auto recovery
  • Quiescent current is 450µA (typ, VIN=5V to 24V, VEN=VIN, TA = +27°C)
  • Shutdown current is 10µA (typ, VIN=24V, VEN=0V, TA = +27°C)
  • QFN2.5Ã�3.2-16L package, junction temperature range from -40 to +125 °C
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number LS2406ERQ23
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number LS2406ERQ23
Description
Part Number LS2406ERQ23
Littelfuse LS2406ERQ23 LS2406ERQ23 Hot-Swap Controller Electronic Fuse 3 V to 24 QFN-16 -40 °C 150 New | Tanotis