
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1682EUK+T DC/DC Adjustable Charge Pump Voltage Converter Doubler, 2V to 5.5V in, 45 mA out, SOT-23-5
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1682EUK+T DC/DC Adjustable Charge Pump Voltage Converter Doubler, 2V to 5.5V in, 45 mA out, SOT-23-5
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | - |
| Output Current | 45mA |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 5Pins |
| Output Type | Adjustable |
| Input Voltage Min | 2V |
| Product Range | - |
| Topology | Doubler |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1682EUK+T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.65
-70%$4.65
$1.40MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1682EUK+T DC/DC Adjustable Charge Pump Voltage Converter Doubler, 2V to 5.5V in, 45 mA out, SOT-23-5
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | - |
| Output Current | 45mA |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 5Pins |
| Output Type | Adjustable |
| Input Voltage Min | 2V |
| Product Range | - |
| Topology | Doubler |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1682EUK+T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | - |
| Output Current | 45mA |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 5Pins |
| Output Type | Adjustable |
| Input Voltage Min | 2V |
| Product Range | - |
| Topology | Doubler |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOT-23 |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1682EUK+T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











