
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1793EUE25+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V-5.5V in, 270mV Dropout, 2.5V/1A out, TSSOP-16
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1793EUE25+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V-5.5V in, 270mV Dropout, 2.5V/1A out, TSSOP-16
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 2.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 1A |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | 2.5V 1A LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| LDO Regulator Case Style | TSSOP |
| Packaging | Each |
| Dropout Voltage Vdo | 270mV |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1793EUE25+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.22
-70%$8.22
$2.47MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1793EUE25+ Fixed LDO Voltage Regulator, 2.5V-5.5V in, 270mV Dropout, 2.5V/1A out, TSSOP-16
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 2.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 1A |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | 2.5V 1A LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| LDO Regulator Case Style | TSSOP |
| Packaging | Each |
| Dropout Voltage Vdo | 270mV |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1793EUE25+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 2.5V |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Output Current | 1A |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.5V |
| Product Range | 2.5V 1A LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| LDO Regulator Case Style | TSSOP |
| Packaging | Each |
| Dropout Voltage Vdo | 270mV |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1793EUE25+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



