
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX281BCPA+ LOW PASS FILTER, 5TH-ORDER, DIP-8
Product details
| IC Filter Type | Switched Capacitor |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Cutoff Frequency | 20kHz |
| Filter Order | 5th |
| Filter IC Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| No. of Filters | 1 |
| Program Clock Frequency Typ | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 16V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX281BCPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $49.98
-70%$49.98
$14.99MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX281BCPA+ LOW PASS FILTER, 5TH-ORDER, DIP-8
Product details
| IC Filter Type | Switched Capacitor |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Cutoff Frequency | 20kHz |
| Filter Order | 5th |
| Filter IC Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| No. of Filters | 1 |
| Program Clock Frequency Typ | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 16V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX281BCPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| IC Filter Type | Switched Capacitor |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Cutoff Frequency | 20kHz |
| Filter Order | 5th |
| Filter IC Case Style | DIP |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| No. of Pins | 16Pins |
| Product Range | - |
| No. of Filters | 1 |
| Program Clock Frequency Typ | 4MHz |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 16V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX281BCPA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.