
Maxim Integrated Products MAX3098EBEEE+ Receiver RS422/RS485 3 Receivers 32Mbps 3V to 5.5V QSOP-16
Maxim Integrated Products MAX3098EBEEE+ Receiver RS422/RS485 3 Receivers 32Mbps 3V to 5.5V QSOP-16
Product details
| Device Type | RS422 / RS485 Receiver |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| No. of Receivers | 3Receivers |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Driver Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3098EBEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Maxim Integrated Products MAX3098EBEEE+ Receiver RS422/RS485 3 Receivers 32Mbps 3V to 5.5V QSOP-16
Product details
| Device Type | RS422 / RS485 Receiver |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| No. of Receivers | 3Receivers |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Driver Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3098EBEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Device Type | RS422 / RS485 Receiver |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| No. of Receivers | 3Receivers |
| Supply Voltage Min | 3V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Driver Case Style | QSOP |
| No. of Pins | 16Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX3098EBEEE+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












